Layer 0 Image (5)@100x.png
Layer 0 Image (3)@100x.png
Katman 1 Image@100x.png

SECEN Unlu Mamuller ve Gıda  Şirketi

Secen Gıda pastane ve unlu mamuller grubunun üretimindeki çeşitlilik ve verimi arttırma yoluna giderek Ekmek, Pastane Ürünleri ve Unlu Mamuller, Yufka ve Ürünleri, Lokum, Çiğ Köfte, Mantı, Dondurma, Tahin, Tüketime Hazır Et ve Yemek Ürünleri ve diğer münferit ürünler olmak üzere 10 ana kategori altında üretim yapmaktadır.

                                                                                                                                                      

Pastane Ürünleri ve Unlu Mamuller olarak; Yaş Pasta, Şerbetli Tatlılar, Kızartma Tatlılar, Sütlü Tatlılar, Mayalılar ve Poğaçalar, Simit, Açma, Tatlı ve Tuzlu Kuru Pasta, Adet Ürünler, Galeta, Su Böreği, Kol Böreği ürünlerimiz bulunmaktadır.

 

Yaş Pastaların Büyük, Orta, Küçük ve Mini Adet Boy, Rulo ve Baton tipleri bulunmakta olup ayrıca müşterinin ihtiyaç ve isteklerine uygun özel sipariş olarak da üretilebilmektedir. Tüm yaş pastalar hem çikolatalı hem de meyveli olarak yaklaşık 100 farklı standart modelde üretilmektedir. Alman Pastası, Küçük ve Büyük Ekler, Profiterol gibi ürünler de yaş Pasta grubuna bağlı olarak üretilmektedirler. Ramazan ayının vazgeçilmez tatlısı olan Güllaç da bu grup içerisinde üretilmektedir.

 

Tatlı grubu olarak ise büyük, orta, küçük ve minik boy tepsilerle üretim yapılmakta olup cevizli, kaymaklı ve Antep Fıstıklı olarak iki ana grupta üretilmektedir. Bazı özel tatlılar ise fındıklı ya da yer fıstığı içerikli üretilebilmektedir. Tatlı grubunda başlıca ürünleri; baklava, sarı burma, şöbiyet, fıstık sarma, bülbül yuvası, dilber dudağı, dürüm, spesiyal tatlı, saray sarma, ekmek kadayıfı, şekerpare, revani, sütlü nuriye vb. olarak sayabiliriz. Ayrıca kadayıf grubu olarak tel kadayıf, basma kadayıf, Künefe ve burma kadayıf üretimi yapılmaktadır. Künefe üretiminde kullanılan peynir Hatay’dan özel olarak getirilmektedir. Burma kadayıfın üretiminde ise kendine has bir üretim olan çiğ burma kadayıf özel saclarda Secen Gıda bünyesinde çalışan özel ustalar tarafından üretilmektedir. Bu ürünler kilogram olarak satışa sunulmaktadır.

 

Bütün şerbetli tatlılarda glikoz yerine mutlaka şeker şerbeti kullanılmaktadır. Üretimlerimizin önemli bir bölümü yarı mamul olarak Tahtakale Spot şubelerine gönderilmekte ve bu ürünlerin son pişirmeleri ve şerbetlenmeleri gittiği şubelerde yapılmaktadır. Böylece müşterilerimiz üretimi o anda yapılan tatlıları satın alma şansına sahip olmaktadır.

 

Kızartılarak üretilen tatlılar olarak ise halka tatlı, kıvrık tatlı, lokma, Arap Kadayıfı ve Tulumba sayılabilir. Bu ürünlerin üretiminde ise kızartmada kullanılan yağlar üst kalitede olup yağlar hassasiyetle gözlenmekte ve yağların yanması beklenmeden yenisi ile değiştirilmektedir. Tahtakale Spot’un şubelerinin neredeyse tamamında tulumba ve lokma dökme, kızartma ve şerbetleme makineleri mevcut olup bu ürünler yıl boyunca ya da uygun dönemlerde şubelerde de üretilebilmektedir. Özellikle Ramazan Ayında tüm şubelerde lokma ve tulumba üretimi yerinde yapılmakta ve bu ürünler alınabilecek en taze ve en kaliteli hali ile müşteriler tarafından satın alınabilmektedir.

Layer 0 Image (4)@100x.png
Layer 0 Image (2)@100x.png
Layer 0 Image (6)@100x.png
Katman 1 Image (5)@100x.png
Layer 1 Image (22)@100x.png
Layer 2 Image (4)@100x.png
Layer 1 Image (46)@100x.png
Layer 1 Image (47)@100x.png
Layer 1 Image (7)@100x.png
Layer%201%C2%A0Image%20(23)%40100x_edite
Katman 1 Image (4)@100x.png
Layer 2 Image (2)@100x.png
Layer 2 Image (3)@100x.png
Layer 3 Image@100x.png
Layer 2 Image@100x.png
Layer 1 Image (13)@100x.png
Layer 1 Image (12)@100x.png
Layer 0 Image (32)@100x.png
Layer 0 Image (31)@100x.png
Layer 0 Image (29)@100x.png
Layer 0 Image (26)@100x.png
Layer 0 Image (28)@100x.png
Layer 0 Image (27)@100x.png